Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Poziv k oddaji prispevkov: Simpozij Romski in sintski glasbeniki in glasbenice med državo, trgom in družbo

Ljubljana, Slovenija, 21.–23. avgust 2025

Slovenska raziskovalna skupina Romski in sintski glasbeniki in glasbenice na Slovenskem z Oddelka za muzikologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani prireja mednarodni in interdisciplinarni simpozij z naslovom Romski in sintski glasbeniki in glasbenice med državo, trgom in družbo.

K prijavi vabimo individualne prispevke, panele, okrogle mize in filme, ki se osredotočajo na raziskavo romskih in sintskih glasbenikov in glasbenic ter tudi glasbenikov in glasbenic podobnih skupin, kot so npr. Abdali, Aškalije in (balkanski) Egipčani, ne glede na geografsko področje, časovno obdobje, glasbeni žanr ali stil, akademsko disciplino in teoretski ali metodološki pristop. Osrednje teme iz naslova simpozija so:

1) Država: državne socialne in kulturne politike, ki vplivajo na različne načine na dejavnosti romskih in sintskih glasbenikov in glasbenic, na njihov družbeni položaj, samopredstavitev, repertoar, razloge in prostore za nastope, stilne značilnosti in druge domene.
2) Trg: strategije romskih in sintskih glasbenikov in glasbenic v glokalnih okoliščinah, nekoč in danes, glede na starost, spol, ekonomski položaj, tehnologijo, glasbene izbire, navzočnost v medijih, stopnjo profesionalizma in druge relevantne vidike.
3) Družba: družbene in glasbene interakcije med romskimi ali sintskimi glasbeniki in glasbenicami ter njihovimi romskimi/sintskimi in neromskimi/nesintskimi publikami na nivojih posameznikov, skupnosti in širše družbe.

Rok za oddajo prispevkov je 30. januar 2025.

Programski odbor simpozija bo obvestil prijavljene o sprejetju prispevkov do konca februarja 2025. Rok za potrdilo udeležbe na simpoziju je 31. marec 2025.

Predlogi za predstavitve prispevkov (v slovenskem ali angleškem jeziku) v kategorijah referatov in filmov naj vsebujejo povzetek (250 besed) in biografijo avtorja oz. avtorice (150 besed). Predlogi za predstavitve organiziranih panelov in okroglih miz naj poleg povzetkov individualnih prispevkov (vsak 250 besed) in posameznih biografij avtorjev oz. avtoric (vsaka 150 besed) vključujejo še splošni povzetek panela/okrogle mize (200 besed).

Programski odbor simpozija načrtuje prispevke iz simpozija objaviti v obliki recenzirane znanstvene monografije na temo romskih in sintskih glasbenikov ter glasbenic na Slovenskem, ki bo izšla do septembra 2026. Tisti udeleženci in udeleženke simpozija, ki želijo izdati svoje prispevke v skupni monografiji simpozija, naj (a) na to opozorijo v svoji prijavi na simpozij ter (b) pošljejo končno različico prispevka na naslov simpozija do 15. septembra 2025.

Za več informacij o simpoziju in predstavitvah se, prosimo, obrnite na Almo Bejtullahu (alma.bejtullahu@uni-wuerzburg.de), Mašo Marty (masa.marty@ff.uni-lj.si) ali Davida Verbuča (david.verbuc@ff.uni-lj.si).

Naslov za pošiljanje prijav: svanibor.pettan@ff.uni-lj.si 

Prijavnina za simpozij: 50 €.

Simpozij bo potekal v okviru Mednarodnega festivala Noči v stari Ljubljani, ki ga organizira simpozijski partner Imago Sloveniae. Glasbeni nastopi na festivalu bodo neposredno povezani s temo simpozija.

Internetna stran simpozija: http://muzikologijaff.si/rgs/srecanja

Notices

Department of Translation Studies

Change of Office Hours Vojko Gorjanc

Department of English

Change of Office Hours Anamarija Šporčič

Department of Ethnology and Cultural Anthropology

Change of Office Hours Mateja Habinc

Faculty of Arts

Call for papers: the 2nd doctoral conference New perspectives in humanities and social sciences

Faculty of Arts

Call for papers: the 2nd doctoral conference New perspectives in humanities and social sciences