Obisk domačije Pr'Lenart na Belem in delavnica interpretacije dediščine skozi pripovedovanje
Vljudno vabljeni na dogodek Leta dediščine FF, ki poteka v soorganizaciji z domačijo Pr'Lenart ter študenti interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Humanistika in družboslovje, področje Heritologija. Obisk domačije Pr' Lenart bo v soboto, 12. aprila 2025.
Domačija Pr' Lenart z zasnovo iz 16. stoletja leži v osrčju Krajinskega parka Polhograjski dolomiti. Nekoč samooskrbna kmetija je bila v letu 2005 zaradi svoje bogate etnološke in zgodovinske preteklosti razglašena za kulturni spomenik. Domačija v privatni lasti izvaja raznolik kulturni program v lastni produkciji ali v sodelovanju z drugimi partnerji. Z izvedbo kratkih umetniških in humanističnih rezidenc ponuja umetnikom, raziskovalcem in kulturnim ustvarjalcem priložnost globljega razumevanja delovanja neodvisnih kulturnih prostorov izven urbanih središč, povezovanje in sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, razvijanje projektov in pridobivanje novih perspektiv o sodobni kulturni produkciji.
Obiskovalci dogodka si bodo lahko domačijo ogledali, spoznali s kakšnimi izzivi se lastniki srečujejo pri upravljanju etnološke stavbne dediščine in se udeležili delavnice interpretacije dediščine skozi pripovedovanje. V prvem teoretičnem delu delavnice bo predstavljeno kaj je interpretacija, čemu je potrebna in komu je namenjena. Sledil bo praktičen del interpretacija dediščine skozi pripovedovanje mitov in zgodb, ki ga bosta vodili Verena Perko in Breda Podbrežnik.
Prijave zbirajo na elektronskem naslovu ana.jenkokovacic@ff.uni-lj.si do vključno petka, 11. aprila 2025, do 14.00.
PROGRAM
10.00–10.20 prihod in kava, čaj
10.20–11.00 ogled domačije
11.00–11.20 predstavitev upravljanja domačije in programskih aktivnosti
11.20–11.40 pogovor o problematiki upravljanja etnološke stavbne dediščine
11.40–12.20 malica
12.20–14.00 delavnica interpretacije dediščine skozi pripovedovanje
1. del, teoretični pristop: Kaj je interpretacija, čemu je potrebna in komu je namenjena (V. Perko)
2. del, praktični pristop: interpretacija dediščine skozi pripovedovanje mitov in zgodb, vloga telesnega in verbalnega sporočanja pri komunikaciji z javnostjo (V. Perko, B. Podbrežnik v sodelovanju z udeleženci)