Lektorat slovanskega jezika III: Makedonski jezik 1-2

Ure vaj: 30

ECTS točke: 3

Nosilec/izvajalec: izr. prof. dr. Subiotto Namita

Makedonski jezik v južnoslovanskem jezikovnem prostoru; oblikovanje južnoslovanskih jezikov; oris zgodovine makedonskega jezika; pravopis in pravorečje; glasovni in grafemski sestav makedonskega knjižnega jezika, glasovne premene, naglas, naglasni sklopi, stavčni naglas. Osnove makedonskega morfološkega sestava, besedne vrste: samostalnik, pridevnik, zaimek, števnik, prislov, glagol (glagolske oblike: sedanjik, velelnik, aorist, imperfekt, perfekt, prihodnjik 1).
Jezikovne vaje.

Bojkovska, S./ Minova-Gjurkova, L./ Pandev, D./ Cvetkovski, Ž.: Makedonski jazik za srednoto obrazovanie:.Skopje: Prosvetno delo, 2001. 43-88 ali Bojkovska, S./ Minova-Gjurkova, L./ Pandev, D./ Cvetkovski, Ž.: Opšta gramatika na makedonskiot jazik, Skopje, 2008.
Kepeski, P., Pogačnik, J.: Makedonščina. Ljubljana, 1968. 5-93.
Koneski, B.: Gramatika na makedonskiot literaturen jazik. Skopje: Prosvetno delo, Redakcija Detska radost, 2004 (ali druge izdaje). 213-490.
Vidoeski, B./Dimitrovski, T./Koneski, K.,/Tošev, K./Ugrinova-Skalovska, R.: Pravopis na makedonskiot literaturen jazik. Skopje: Prosvetno delo, 1998.
Gočkova-Stojanovska, T./Panovska-Dimkova I.: Božilak: učebnik po makedonski jazik za stranci, početno ramnšte, Skopje: Univerzitet »Sv. Kiril i Metodij« - Skopje, Filološki fakultet »Blaže Koneski«, 2012.
Dodatna literatura:
Ajdinska-Papazovska: Dobre dojdovte na makedonski jazik. Skopje: Rabotnički univerzitet Kočo Racin, 1999. (učbenik + delovni zvezek + CD).
Koneski, Kiril: Zboroobrazuvanjeto vo sovremeniot makedonski jazik. Skopje: 2003.
Koneski, B.: Istorija na makedonskiot jazik. Skopje, 1965.
Zborniki: Predavanja na seminar za makedonski jazik, literatura i kultura.