Metodologija jezikoslovnega raziskovanja - slovenski prostor

Ure predavanj: 30

Ure seminarjev: 0

Ure vaj: 30

ECTS točke: 4

Nosilec/izvajalec: prof. dr. Žele Andreja, Zaposleni/pogodbeni bodoči

Omejitev na metodologijo mentorsko vodenega znanstvenega (univerzitetnega) dela različnih zahtevnostnih stopenj – od seminarskega prek diplomskega in magistrskega do doktorskega, s poudarkom na zadnjih dveh. Vpliv na izbiro metode raziskovalnega dela nasploh: poleg teme, avtorja, mentorja tudi družbene okoliščine, npr. mesta stroke v prednostni razvrstitvi nacionalnih interesov, njen materialni položaj, tudi promocijska moč stroke, študijska, kasneje kadrovska selekcija ipd. Vpliv spola tudi na izbiro metodološkega pristopa.
- Pomembnost ustvarjalnega razmerja med avtorjem in mentorjem.
- Razčlenjevanje tematsko različnih jezikoslovnih vsebin z metodološkega vidika. Seminar: Poskus izločanja formalnih in vsebinskih lastnosti spremnih besedil (izvleček, povzetek, opombe) glede na glavno besedilo. Pri razčlenjevanju glavnega besedila med drugim upoštevanje načela aktualnostne členitve, ugotavljanje formalnih pokazateljev takšne členitve, prepoznavanje postopkov vgrajevanja pragmatičnih okoliščin v besedilo ipd.

- M. Hladnik, 1997: Praktični spisovnik ali šola strokovnega ubesedovanja. Filozofska fakulteta. (http//www.ijs.si/lit/spisovn.html ) 16. 7. 2001. COBISS.SI-ID 68871168
- N. Jakop, N. Komac, N. Logar, S. Taušič, T. Verovnik, 2001: Nastajanje strokovnih in znanstvenih besedil: med pisanjem in družbenim kontekstom. Ljubljana: Študentska založba. COBISS.SI-ID 113790976
- P. Likar, 1986: Utrip znanosti. Ljubljana: Tehniška založba Slovenije. COBISS.SI-ID 16799233
- M. Kališnik, L. Lah, 1998: Uvod v znanstvenoraziskovalno metodologijo. Ljubljana: Fakulteta za arhitekturo. COBISS.SI-ID 72069120