FF govorí v letu jezikov: Hetitščina – starosta indoevropskih jezikov brez ženskega in moškega slovničnega spola

Vabljeni na predavanje Hetitščina – starosta indoevropskih jezikov brez ženskega in moškega slovničnega spola, ki ga bo v sklopu predavanj FF govorí v letu jezikov izvedla prof. dr. Metka Furlan, Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje FF, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Predavanje bo v četrtek, 30. 3. 2023, ob 18. uri (pred. 2).

Predstavljene bodo jezikovne značilnosti hetitščine, najstarejšega izpričanega indoevropskega jezika z neprekinjeno pisno tradicijo med 17. in 13. stoletjem pred našim štetjem, ki se uvršča v anatolsko skupino indoevropskih jezikov. Izpostavljena bo pomembna vloga hetitščine pri prenovi rekonstrukcije indoevropskega prajezika, ki je bila narejena na podlagi drugih starih in starejših indoevropskih jezikov, še preden je bila hetitščina prepoznana kot jezik indoevropske jezikovne družine. Njen sistem binarnega slovničnega spola s splošnim in srednjim spolom, ki ga izkazujejo tudi vsi drugi jeziki anatolske skupine, pa dodatno utrjuje razlago, da sta nastanek ženskega spola in tudi moškega sekundarni in pozni slovnični kategoriji praindoevropščine.