Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1220. sestanek, ki bo v ponedeljek, 5. decembra 2022, ob 18. uri (v predavalnici 325). Na temo Oblikovanje jezika in njegovo razdruževanje: od srbohrvaščine do hrvaščine, srbščine, bosanščine in črnogorščine bosta predavali prof. dr. Vesna Požgaj Hadži in doc. dr. Tatjana Balažic Bulc, Oddelek za slavistiko Filozofske fakultete UL.

Povzetek:

Predavateljici bosta v prvem delu na kratko predstavili izsledke raziskave, ki sta jih objavili v istoimenski monografiji, v kateri z metodami diahrone in sinhrone sociolingvistične analize ter kritične analize diskurza spremljata oblikovanje in razvoj standardnih jezikov na osrednjejužnoslovanskem območju od sredine 19. stoletja, ko se je oblikovala ideja o skupnem jeziku na štokavski osnovi, pa vse do njegovega razpada v 90. letih prejšnjega stoletja in oblikovanja štirih samostojnih standardnih jezikov. V drugem delu se bosta osredotočili na novo raziskavo in prikazali, kdo so akterji aktualnih jezikovnih politik in s katerimi vprašanji se ukvarjajo danes.