Predavanje dr. Ioanne Sitaridou: Projekt Romeyka: Dokumentiranje grških narečij Črnega morja

Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje Filozofske fakultete vabi na predavanje dr. Ioanne Sitaridou (University of Cambridge) z naslovom Projekt Romeyka: Dokumentiranje grških narečij Črnega morja, ki bo v četrtek, 30. marca 2023, ob 15.30 (predavalnica 343). Predavanje bo v angleščini.

Kratek povzetek:

Romeyka, ogrožena različica grškega jezika, ki se še vedno govori na severovzhodu Turčije, ohranja nedoločnik, ki kot tak ne obstaja v sodobni grščini. Zahvaljujoč nedoločniku smo ustvarili kronologijo razvoja proto-pontskega jezika, kamor spada Romeyka, in identificirali njegovo razcepitev od drugih grških različic. Ugotovili smo, da je razcepitev nastala vsaj 500 let prej, kot je bilo znano do sedaj, in sicer v helenističnem obdobju in ne med srednjeveškim obdobjem. S tem pa smo predstavili tudi novo filogenijo azijske manjšinske grščine.