Doktorska in postdoktorska delavnica Dvoumnost napredka

Dvoumnost napredka

Dvoumnost napredka

V prostorih Mestnega muzeja Ljubljane je 7. in 8. novembra 2024 potekala doktorska in postdoktorska delavnica Dvoumnost napredka / The Ambivalence of Progress, katere osrednji namen je bil kritično ovrednotiti pomen (pojma) napredka v zgodovini.

Na delavnici je sodelovalo 16 raziskovalk in raziskovalcev iz različnih delov Evrope. Sodelujoče sta uvodoma nagovorili dekanja Filozofske fakultete prof. Mojca Schlamberger Brezar in predstojnica Oddelka za zgodovino izr. prof. Kornelija Ajlec, uvodno predavanje pa je imel doc. dr. Tibor Rutar z Univerze v Mariboru. Vsebina delavnice je bila razporejena v naslednje tematske sklope: makro-zgodovinski pogled na napredek, revolucija 1848 in neoabsolutistične reforme, problematičnost tehnološkega napredka, videz napredka, pogled različnih družbenih skupin, zgodovina pojma napredka in vprašanje dvoumnosti napredka v postsocialističnih tranzicijah. Vsaki predstavitvi so sledila številna vprašanja, diskusije pa so se nadaljevale dolgo po uradnem koncu delavnice.

Dogodek so organizirali mladi raziskovalci z Oddelka za zgodovino, financirali pa sta ga programska skupina Slovenska zgodovina in program Leto dediščine Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Zadnje novice

Simpozij Prihodnost Palestine in Izraela: je ‘rešitev dveh držav’ (še) rešitev?

Doc. dr. Primož Šterbenc, mag. Žiga Smolič, Ana Tasič in Kristina Božič (od leve proti desni)

Predavanje prof. dr. Anne Bohnenkamp-Renken: Znanost, umetnost in izobraževanje: Iz zgodovine Goethejeve hiše v Frankfurtu

Prof. dr. Anne Bohnenkamp-Renken med predavanjem

Alumni klub geografov je izvedel okroglo mizo ob 20-letnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo

Utrinek z dogodka (foto: Tim Gregorčič)