
© Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Vse pravice pridržane.
Dostopnost Piškotki Oblikovanje in razvoj: ENKI
3. Študenti Univerze v Ljubljani in študenti Univerze v Bukarešti v knjigarni Carusel
Sredi aprila se je skupina sedmih študentk Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki na Oddelku za romanske jezike in književnosti obiskujejo romunščino kot izbirni predmet, odpravila na kulturno ekskurzijo v Romunijo. Ekskurzijo sta organizirala lektorat za romunski jezik v Ljubljani in dr. Ioana Jieanu, s podporo Oddelka za romanske jezike in književnosti.
Osrednji namen obiska je bila udeležba na mednarodni konferenci, z naslovom Kulturna raznolikost v akademskem prostoru (Diversitate culturală în spațiul academic), ki jo je gostila Univerza UPG v Ploieștiju v sodelovanju s Filozofsko fakulteto UL in Inštitutom za romunski jezik. Na konferenci so sodelovali študenti romunščine iz različnih romunskih univerz ter mednarodnih partnerskih ustanov, med drugim iz Poznanja, Vidma, Torina, Ankare, Zagreba in drugod. Študenti so v svojih predstavitvah govorili o kulturnih raznolikostih lastnih držav, jih primerjali z romunskimi tradicijami in z različnih zornih kotov analizirali učenje romunskega jezika.
Študentke Univerze v Ljubljani so na konferenci predstavile svoje raziskovalne prispevke o Sloveniji in njenih posebnostih: Zala Lesjak: Peștera Postojna – comoara subterană din Slovenia (Postojnska jama – podzemni zaklad Slovenije); Zala Roguljič: Muzica - punte culturală: Tamburica și tradițiile balcanice (Glasba kot kulturni most: tamburica in balkanske tradicije); Adriana Vrban:Rumârii din Istria (Istrski Romuni); Aleksandra Pevulja Olcean: Calendarul tradițiilor în România și Slovenia. Asemănări și disimilarități (Koledar tradicij v Romuniji in Sloveniji. Podobnosti in razlike); Klara Jamšek: Caii din Lipița, Slovenia (Lipicanci iz Lipice, Slovenija); Ana Pivk: Regiunile Sloveniei. Caracteristici naturale și umane (Slovenske pokrajine. Naravne in družbene značilnosti); Tjaša Jazbinšek: Mâncarea tradițională slovenă (Tradicionalna slovenska kulinarika)
Obisk Romunije pa ni bil omejen le na akademski del. Udeleženci so si v Ploieștiju ogledali Muzej človeka (Muzeul Omului) in se sprehodili po mestu, nato pa pot nadaljevali v Bukarešto, kjer so obiskali: Narodni muzej romunskega kmetijstva (Muzeul Național al Țăranului Român); Parlament (Palatul Parlamentului); Muzej romunskih tradicionalnih hiš (Muzeul Satului); Park Herăstrău; Teater Odeon, kjer so si ogledali predstavo Julija brez Romea (Julieta fără Romeo).
V okviru ekskurzije so se srečale tudi z lektorico slovenščine v Bukarešti, Barbaro Kustec, prevajalko Alino Irimia, ter romunskimi študentkami slovenščine. Skupaj so raziskovali staro mestno jedro Bukarešte in obiskali številne kulturne točke, med drugim Univerzo v Bukarešti, park Cișmigiu, Narodno gledališče, Ateneul Român, univerzitetno knjižnico, Knjigarno Carusel.
Ekskurzija je slovenske študente povezala z vrstniki iz različnih držav in jim omogočila neposreden stik z romunskim jezikom, kulturo in navadami. Organizirana konferenca je utrdila mednarodne vezi med univerzami, kar predstavlja pomemben korak pri spodbujanju kulturne raznolikosti in mednarodnega sodelovanja znotraj akademskega prostora.
4. Univerza v Ploiești. Udeleženci konference: Kulturna raznolikost v akademskem prostor
5. Zala Lesjak, Zala Roguljič, Aleksandra Pevulja Oicean, Adriana Vrban, Klara Jamšek, Ana Pivk, Tjaša Jazbinšek, Ioana Jieanu - obisk Ploieštija
6. Zala Lesjak, Zala Roguljič, Aleksandra Pevulja Oicean, Adriana Vrban, Klara Jamšek, Ana Pivk, Tjaša Jazbinšek, Ioana Jieanu - obisk Parlamenta
© Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Vse pravice pridržane.
Dostopnost Piškotki Oblikovanje in razvoj: ENKI