Slovenski raziskovalci na mednarodni konferenci v Lizboni o epidemiologiji in zdravstvu v 19. stoletju

Plakat dogodka

Plakat dogodka

Med 9. in 11. decembrom 2024 je v Muzeju zdravstva in farmacije v Lizboni potekala 2. mednarodna konferenca z naslovom Epidemiologija in zdravstvena infrastruktura v evropski zgodovini med 19. in 21. stoletjem (Epidemiology and Health Infrastructure in European History: 19th-21st Century). Konferenco je organiziral Meduniverzitetni center za zgodovino znanosti in tehnologije (CIUHCT) v Lizboni, ki sodi med vodilne evropske raziskovalne institucije na področju zgodovine znanosti in medicine. Konferenca je bila namenjena poglobljenim razpravam o razvoju zdravstvenih infrastruktur in epidemioloških praks v Evropi od 19. stoletja dalje.

Na konferenci so sodelovali trije slovenski raziskovalci zgodovine medicine: prof. dr. Mojca Ramšak z Univerze v Ljubljani, ki je bila tudi soorganizatorka konference, ter dr. Katarina Keber, višja znanstvena sodelavka, in Jaroš Krivec, mag., mladi raziskovalec z Inštituta Milka Kosa Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Svoje referate so osredotočili na epidemije kolere in črnih koz v 19. stoletju na slovenskem ozemlju, s čimer so prispevali k poglobljenemu razumevanju zdravstvenih izzivov in razvoja zdravstva. Njihove predstavitve zdravstvene preteklosti so ponudile nov vpogled v epidemične razsežnosti na sistemski in subjektivni ravni ter odprle možnosti za interdisciplinarni dialog o nacionalnih in mednarodnih zdravstvenih izkušnjah.

Zadnje novice

Prvo državno tekmovanje v znanju slovenskega jezika za Vodnikovo priznanje in slovenski slavistični kongres

Sodelujoči na predstavitvi (od leve proti desni: prof. dr. Hotimir Tivadar, doc. dr. Špela Sevšek Šramel, prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, dr. Jožica Jožef Beg in dr. Vesna Žnidar)

27. Neolitski seminar: Ontologije neolitika, razmislek o radikalni drugačnosti evrazijskih neolitikov

Letos bo potekal že 27. Neolitski seminar

Izobraževanje starejših na univerzah v Sloveniji: geografski raziskovalni krožek

Starejši prebivalci potujejo – na svoj način (foto: Irma Potočnik Slavič)