Oddelek za umetnostno zgodovino

Spomladanska interdisciplinarna šola Stari Bar v predmodernih časih

V času od 26. 3. do 1. 4. bomo s kolegi iz Črne gore izvedli kratko šolo v Baru.

Bar je staro bizantinsko naselje, ki je bilo v poznem srednjem veku in vse do 1571, ko so ga zavzeli Turki, pod oblastjo srbskih vladarjev in Benečanov, leta 1878 pa je prišlo pod črnogorsko državo, a je bilo tedaj v veliki meri porušeno. Ukvarjali se bomo z urbano zgodovino mesta, ki jo bomo rekonstruirali na osnovi ohranjenih ruševin, zgodovinskih podatkov in primerjav s podobnimi mesti v okolici, poleg tega pa bomo opazovali tudi prehajanje iz obalnega pasu v gorsko zaledje z analizo geografskih danosti in zgodovinskih podatkov o trgovini in trgovskih poteh. V okviru delavnice bomo obiskali nekaj pomembnih lokacij v Boki Kotorski (Kotor, Risan …). Poleg predavanj in vodenih ogledov terena je predvideno samostojno delo v interdisciplinarnih in internacionalnih skupinah. Na poti v Bar bomo eno noč prespali v Dubrovniku, na poti nazaj pa v Splitu. V obeh mestih si bomo ogledali posamezne spomenike. Prevoz in prenočišče v Baru sta brezplačna, sami pa si morate organizirati spanje v Dubrovniku in Splitu ter prehrano.

Prijave sprejemamo do ponedeljka, 20. februarja, do 12.00 na naslov renata.novakklemencic@ff.uni-lj.si (za umetnostne zgodovinarje) in na naslov dusan.mlacovic@ff.uni-lj.si (za zgodovinarje). Šolo Stari Bar v predmodernih časih bomo omogočili dvema magistrskima študentoma umetnostne zgodovine in trem magistrskim študentom zgodovine.

Dr. Antić Gaber - GU 28. 3. 2024

Oddelek za muzikologijo

Spletna anketa

Spletna anketa