Kontakt

+386 1 2411 274
namita.subiotto@ff.uni-lj.si

Govorilne ure

pon.: 11.30-13.00

Kabinet

208

Oddelek za slavistiko

izr. prof. dr. Namita Subiotto

Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je leta 1998 diplomirala iz hrvaškega, srbskega in makedonskega jezika in književnosti ter iz primerjalnega slovanskega jezikoslovja, leta 2001 magistrirala z delom Tokovi literarne kritike, zgodovine in teorije v odnosu do literarnih besedil beograjskega nadrealizma in leta 2004 doktorirala s tezo Lingvostilistične posebnosti v prozi Taška Georgievskega. Od leta 2002 predava makedonski jezik in književnost na Oddelku za slavistiko Filozofske fakultete v Ljubljani, leta 2004 je bila izvoljena v docentko, leta 2014 pa v izredno profesorico za področje makedonskega jezika in književnosti.

Na FF UL je nosilka in izvajalka predmetov s področja makedonskega jezika, literature in kulture.

Ukvarja se s kontrastivnim proučevanjem slovenskega in makedonskega sodobnega knjižnega jezika, z raziskovanjem slovensko-makedonskih jezikovnih, književnih in kulturnih stikov ter z raziskovanjem makedonske književnosti, predvsem sodobnih tokov. Ukvarja se tudi s prevajanjem makedonskega in bolgarskega leposlovja ter strokovnih in znanstvenih besedil. Je članica Društva slovenskih književnih prevajalcev, Društva pisateljev Makedonije, uredništev mednarodnih znanstvenih revij Filološke pripombe (http://philologicalstudies.org/), Spektar (http://iml.edu.mk/index.php/izdanija/megjunarodni-spisanija/spektar) in Palimpsest (http://js.ugd.edu.mk/index.php/PAL).

Za prevajalsko delo in medkulturno posredovanje je leta 2009 prejela mednarodno priznanje Blaže Koneski Makedonske akademije znanosti in umetnosti ter diplomo Bolgarske akademije znanosti in umetnosti, leta 2014 pa priznanje Lirikonov zlat za vrhunske revijalne prevode poezije iz makedonščine in bolgarščine.

Obvezni predmeti

Izbirni predmeti

Sodelavke in sodelavci oddelka

Dogodki

05. 12. - 07. 12. 2024
Oddelek za sociologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Konferenca Dediščine antihumanizma

03. 12. 2024
Oddelek za slovenistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Slovenščina v šoli: izzivi in priložnosti slovenščine kot materinščine na primarni in sekundarni stopnji vzgoje in izobraževanja

29. 11. 2024
Oddelek za umetnostno zgodovino, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Predmet Likovna umetnost v srednješolskem izobraževanju na Hrvaškem – kurikularni pristop

26. 11. 2024
Znanstvena založba, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Pogovor o novi znanstveni monografiji Gustav Mahler – perilegomena k njegovim simfonijam 1-7

26. 11. 2024
Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Mednarodna konferenca: Glasovi prihodnosti: Pomen poezije v sodobnem izobraževalnem sistemu